Knyttet ungdom og politikere nærmere sammen

En litt annerledes workshop ble svært godt tatt imot av kommunestyret.

Onsdag arrangerte Vefsn ungdomsråd politisk verksted på rådhuset. Der deltok representanter fra politiske utvalg, ungdomsrådet og elevråd.

Politisk verksted arrangeres årlig, der målet med dagen er å knytte ungdom og politikere i Vefsn nærmere sammen. Gjennom workshoper diskuteres det hvordan Vefsn skal bli bedre for ungdom, der man tar opp relevante tema som ble bestemt på ungdomspolitisk dag i fjor høst.

Godt mottatt

Årets tema var trivsel og skole, helse og rus og byliv, noe som engasjerte både voksne og unge i diskusjonene.

– Problemene har ungdommen selv belyst. Sammen med politikerne brukte vi workshopen til å forsøke å finne løsninger og hvem som har ansvaret, sier Maja Kristiansen og Markus Karlberg-Reinfjell fra ungdomsrådet.

De mener dagen gir dem et bedre innblikk i hvordan politiske prosesser fungerer, og synes de ble godt tatt imot av politikerne.

– Det virket som om politikerne syntes det var litt annerledes og kult. Noen mente til og med det var den beste workshopen de hadde vært med på, så da anser vi det som en suksess.

Fruktbart samarbeid

Som en del av det politiske verkstedet skriver ungdommene en ny rapport som skal sendes til kommunestyret. I den vil det også være konkrete problemstillinger som det skal jobbes videre med.

– Dager som dette mener jeg er fruktbart for begge parter, og bidrar til et bedre samarbeid, konkluderer leder Jakob Olsen i ungdomsrådet.

Ungdomspolitisk verksted

Målet med dagen er å knytte ungdom og politikere i Vefsn nærmere sammen.

Sist oppdatert

Ungdomspolitisk verksted

På ungdomspolitisk verksted ble det diskutert hvordan Vefsn skal bli et bedre sted for ungdom.